На кафедрі склалися наукові напрямки:
1 Компресорні машини і установки.
1.1 Дослідження рідинно-кільцевих вакуумних компресорів.
Наукові керівники – професор Арсеньєв В.М., доцент Вертепов Ю.М., доцент Левченко Д.А.., ст. викладач Козін В.М.
Теоретичні та експериментальні дослідження робочого процесу рідинно-кільцевих вакуумних компресорів, а також вакуум-насосів з передвключеними прямоструминними і вихровими ежекторними ступенями.
Основні результати досліджень наступні:
- розроблена і впроваджена у виробництво методика розрахунку рідинно-кільцевих машин на основі узагальненої моделі тепломасообмінних процесів у робочій порожнині;
- розробка і впровадження у виробництво методики розрахунку передвключених ежекторних ступенів для вакуумних агрегатів на базі рідинно-кільцевих машин;
- вперше виконано експериментальне порівняння режимних характеристик ежекторних ступенів вихрового і прямоструминного типу і представлені рекомендації для вакуумних агрегатів стосовно їх вибору;
- в рамках виконаної роботи за грантом Президента України "Дослідження і розробка вакуумного агрегату на базі рідинно-кільцевого вакуум-насосу з вихровим ежектором" розроблений модельний ряд вакуумних агрегатів з перед-включеними ежекторами, керівник доцент Мелейчук С.С.;
- розроблення водокільцевого вакуумного насосу для відкачування повітря продуктивністю 450куб.м/хв з тиском всмоктування 0,02 МПа;
- розроблення двоступеневого водокільцевого вакуумного насоса для відкачування суміші повітря та водяної пари з конденсатора парової турбіни.
Виконуються магістерські роботи.
Результати робіт доповідалися на конференціях в Україні.
1 студентська наукова робіта зайняла призове місце на Всеукраїнському конкурсі наукових робіт.
1.2 Розробка та удосконалення методів розрахунку та проектування елементів проточної частини відцентрових компресорів. Експериментальні дослідження відцентрових компресорів.
Науковий керівник – доцент Калінкевич М.В.
Розроблена методика визначення параметрів змінних проточних частин відцентрових компресорів для газової промисловості.
Розроблена система автоматизованого проектування робочих коліс відцентрового компресора.
Проведено чисельне дослідження течії газу в безлопаткових, лопаткових і канальних дифузорах.
Виконано госпдоговір на тему "Розробка методики проведення поелементного випробування модельного ступеня відцентрового компресора і його експериментальне дослідження на аеродинамічному стенді АД-400".
Розроблені методики проектування високоефективних ступенів відцентрових компресорів.
Виконані експериментальні дослідження ступенів з безлопатковими і лопатковими дифузорами.
Розробка методу проектування робочих коліс високовитратних ступенів відцентрових компресорів.
Виконуються магістерські роботи.
За останні 5 років захищено 3 дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук.
Результати робіт доповідалися на конференціях в Україні, Англії, Словакії, Чехії, Польщі, Росії.
5 студентських наукових робіт зайняли призові місця на Всеукраїнському конкурсі наукових робіт.
1.3 Теоретичні дослідження течії газу в ступенях відцентрових компресорів за допомогою сучасних програмних комплексів.
Наукові керівники – професор Бондаренко Г.А., доцент Ванєєв С.М., ст. викладач Бага В.М.
З використанням сучасних обчислювальних програмних комплексів виконані дослідження:
- регулювання відцентрових компресорів з використанням вхідних апаратів з поворотними лопатками;
- гідродинаміки течії у бокових щілинах робочих коліс з урахуванням конструктивних та режимних факторів;
- лабіринтних ущільнень валів пневмоагрегатів на основі моделювання робочого процесу і удосконалення методів їх розрахунку та проектування;
- течії газу у проточної частині високовитратних відцентрових ступенів з отриманням їх газодинамічних характеристик: циліндричної ХХ3-К-482, взятої з бази характеристик фірми «Дрессер Ренд», модельних з просторовими лопатками, маючими умовні коефіцієнти витрати на номінальному режимі Ф0=0,09, Ф0=0,12, Ф0=0,15 з видачею рекомендацій по їх оптимальному проектуванню.
Розроблена методика дослідження відцентрових компресорних ступенів за допомогою програмного комплексу FLOWVISION.
З використанням цього комплексу досліджено також вплив на характеристики відцентрового компресорного ступеня (на прикладі ступеня D-482) немодельних змін ряду геометричних параметрів ступеня і отримано ступень з оптимальною геометрією.
Виконуються магістерські роботи.
З цієї тематики за останні 5 років захищено 2 дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук.
Результати наукових досліджень доповідались на міжнародних наукових і науково-технічних конференціях (м.м. Київ, Харків, Одеса, Суми).
4 студентських наукових робіт зайняли призові місця на Всеукраїнському конкурсі наукових робіт.
1.4 Дослідження вихрових компресорів.
Науковий керівник – доцент, к.т.н. Ванєєв С.М.
Експериментальні дослідження та створення вихрових компресорів для наддуву торцевих газодинамічних ущільнень і продувки магнітних підшипників газоперекачувальних агрегатів.
Зроблено доповіді на міжнародних конференціях (м.м. Київ, Одеса, Чернівці, Суми).
Виконуються магістерські роботи.
1 студентська наукова робіта зайняла призове місце на Всеукраїнському конкурсі наукових робіт.
2 Енергетика та енергозбереження.
2.1 Проблеми малої ресурсозберігаючої теплоенергетики.
Наукові керівники - професор Арсеньєв В.М., доцент Ванєєв С.М., ст. викладач Прокопов М.Г., ст. викладач Шарапов С.О., ст. викладач Мерзляков Ю.С.
Тема «Розробка бінарної паротурбінної установки (міні-ТЕЦ) для ресурсозберігаючого електро- та теплопостачання підприємств України».
Розроблено методику розрахунку характеристик та ефективних показників модуля струминного термокомпресора, основним елементом котрого є рідинно-паровий ежектор; створено стенд для дослідження термокомпресорного модуля і проведені експериментальні дослідження рідинно-парового ежектора; розроблені методики, програми розрахунку на ЕОМ і виконані розрахунки для міні-ТЕЦ парової турбіни, конденсатора системи теплопостачання, водонагрівального блоку. За результатами роботи створені всі необхідні методики, програми розрахунку і умови для ескізного проектування міні-ТЕЦ потужністю 0,5-1 МВт.
За рахунок децентралізації енергозабезпечення підприємств шляхом впровадження бінарної ПТУ, яка ефективно працює при використанні широкого спектру палив і низькотемпературних теплоносіїв, можливе зниження у 2-3 рази витрат на закупівлю енергоносіїв, збільшення конкурентоздатності вітчизняних виробництв і підвищення енергетичної безпеки країни. Результати роботи можна використати в різних галузях економіки та суспільства: у теплоенергетиці та промисловій теплотехніці, у комунальному господарстві тощо.
Виконуються магістерські роботи.
За результатами наукових досліджень підготовлено 2 кандидатські дисертаційні роботи, 1 з яких захищена и 1 подана до спеціалізованої вченої ради.
Результати НДР доповідались на міжнародних наукових і науково-технічних конференціях (Словакія, м.м. Київ, Дніпропетровськ, Суми, Алушта, Одеса, Миколаїв), а також на Всеукраїнських НТК "Сучасні технології в промисловому виробництві" та НТК викладачів, співробітників, аспірантів і студентів факультету технічних систем та енергоефективних технологій СумДУ, м. Суми.
2.2 Розробка і дослідження струминно-реактивних та вихрових турбін, турбоприводів та турбогенераторів для утилізації потенційної енергії стиснутих газів і парів.
Науковий керівник – доцент Ванєєв С.М.
Тема “Розроблення енергозберігаючого турбогенератора для утилізації енергії стиснутих газів”
В процесі виконання роботи:
- розроблено комплект робочої конструкторської документації, призначеної для виготовлення дослідного зразка турбогенератора на базі вихрової розширювальної машини;
- створено дослідний зразок турбогенератора на базі вихрової розширювальної машини та експериментальний стенд для проведення його випробувань;
- розроблені методики и програми розрахунку параметрів и характеристик вихрових розширювальних машин и агрегатів на їх основі; методика проектування агрегатів на основі вихрових розширювальних турбомашин.
Експериментальний стенд для проведення випробувань дослідного зразка турбогенератора складається з
- джерела стиснутого повітря (компресори);
- турбогенератора;
- системи вимірювання витрати робочого тіла, частоти обертання ротора, крутного моменту на валу, тисків и температур на вході и виході розширювальної машини із записом показань приладів на ноутбук;
- системи силового підключення, контролю, регулювання та забезпечення інвертором якості електроенергії, що виробляється;
- трубопровідної обв'язка стенду.
Проведені випробування дослідного зразка енергозберігаючого турбогенератора на основі вихрової розширювальної машини показали відповідність вихрового турбогенератора технічному завданню:
– номінальна потужність на клемах електрогенератора склала 3 кВт;
– тиск газу на вході – 0,6 МПа (абс.);
– тиск газу на виході – 0,2 МПа (абс.);
– температура газу на вході – 288 К;
– номінальна частота обертання ротора турбогенератора – 3000 об/хв;
– витрата газу – 312 нм3/год.;
– ККД – 41 %.
При потужності до 500 кВт ККД вихрової турбіни збільшений з рівня 30% до рівня вище 45% і отримано гарний збіг результатів обчислювального і фізичного експериментів.
Впровадження результатів роботи може бути у вигляді розробок
- енергозберігаючих турбогенераторів для утилізації енергії стиснутих газів на газорозподільних станціях (ГРС), газорозподільних и газорегулюючих пунктах (ГРП), компресорних станціях (КС) або парі на енерговузлах промислових підприємств і в комунальному господарстві;
- автономних джерел живлення для ГРС, ГРП, КС, для катодного захисту газопроводу (наприклад, автономне джерело електроенергії для живлення засобів автоматики и систем захисту, у тому числі електрохімічного захисту газодобувних об'єктів);
- низькообертових турбоприводів турбомашин (компресорів, насосів, вентиляторів тощо).
Потенційними споживачами турбогенераторів є ПАТ «УКРТРАНСГАЗ», підприємства енергетичного комплексу, газової, машинобудівної, хімічної, харчової, та других галузь промисловості, а також комунальні підприємства.
Створена в результаті виконання роботи науково-технічна продукція (конструкторська документація, дослідний зразок турбогенератора на базі вихрової розширювальної машини, сучасний експериментальний стенд для проведення його випробувань, методики і програми розрахунку параметрів і характеристик вихрових розширювальних машин та агрегатів на їх основі тощо) може бути використана в різних галузях економіки і суспільства: найбільш перспективним є використання вихрових розширювальних турбомашин для створення турбогенераторів і трубопроводів з частотою обертання 3000 об/хв потужністю до 500 кВт зі строком окупності 1-2 роки.
Експериментальний стенд може використовуватися для дослідження турбомашин різного конструктивного виконання, а також з метою демонстрації роботи турбогенератора для потенційних замовників розробленої продукції і, в подальшому, впровадження її в серійне виробництво, та може бути основою для створення сертифікаційної лабораторії.
Результати НТР впроваджено в навчальний процес Сумського державного університету: зокрема, в дисциплінах «Пневмоагрегати та вакуумна техніка» (для спеціальності 142 «Енергетичне машинобудування») і «Розширювальні турбомашини радіального типу» (для освітньої програми «Компресори, пневмоагрегати та вакуумна техніка»).
Результати роботи були представлені на Міжнародній науково-технічній конференції «Гідроаеромеханіка в інженерній практиці» (м. Київ, червень 2018 р.) і на Міжнародному форумі “Іnnovation Market” (м. Київ, листопад 2018 р.), Всеукраїнській міжвузівській науково-технічній конференції «Сучасні технології в промисловому виробництві» (Суми, квітень 2018 р.). За результатами роботи отримано патент України, опубліковано 7 статей, 14 тез доповідей; захищено дисертаціну роботу на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук, готуються 2 дисертаційні роботи.
Проведення теоретичних та експериментальних досліджень, розроблення методик розрахунку і створення струминно-реактивних та вихрових турбін, а також пневмоагрегатів (зокрема, турбоприводів та турбогенераторів) на основі цих турбін.
Виконуються магістерські роботи.
Захищено 3 дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук, готуються до захисту кандидатьска і докторська дисертація.
Результати робіт доповідалися на конференціях в м.м. Київ, Дніпропетровськ, Суми, Одеса, Миколаїв, Чернігів тощо.
4 студентські наукові робіти зайняли призові місця на Всеукраїнському конкурсі наукових робіт.
3 Холодильні машини і теплові насоси.
Дослідження і впровадження у виробництво теплових насосів.
Наукові керівники – професор Арсеньєв В.М., доцент Ванєєв С.М., доцент Мелейчук С.С.
Теми «Розробка струминного понижуючого термотрансформатора для систем ефективного теплопостачання комунальних господарств України», «Створення дослідно-демонстраційного зразка струминного термотрансформатора для систем тепло- і холодопостачання комунальних і промислових господарств України».
На основі проведеного термодинамічного аналізу робочого процесу струминного термокомпресорного модуля і результатів розрахунку енергетичних показників і термодинамічних параметрів циклу термотрансформатора та геометричних параметрів його елементів розроблено новий комбінований цикл понижуючого термотрансформатора, який забезпечує ефективне перетворення підведеної енергії в потік теплоносія системи теплопостачання з необхідним температурним рівнем (50…90оС).
Питома енергетична вартість теплопостачання як для цілей ГВП, так і опалення при застосуванні понижуючого термотрансформатора сладає 110 грн/Гкал, що в 2 і більше разів нижче, ніж для котельних установок і парокомпресорних теплових насосів.
Розроблена теплова схема дослідно-демонстраційного зразка струминного термотрансформатора; розраховані його характеристики, розроблені і виготовлені елементи термотрансформатора.
За даним напрямом також виконані роботи
-термоекономічний аналіз бівалентних теплонасосних установок;
- техніко-економічний розрахунок теплонасосної утилізації вторинних енергоресурсів цеху №1 ВАТ "Сумське НВО";
- техніко-економічний розрахунок утилізації продуктів згорання котельної установки підприємства "Крафт-Фудз Украина" з метою холодопостачання підприємства (госпдоговір ОС-1008-2133);
- техніко-економічний розрахунок теплонасосної установки з утилізацією
теплоти шахтного водовідливу;
- розрахункові дослідження кріозріджувачів для азотно-мембранних установок концерну "НІКМАС".
Виконуються магістерські роботи.
За результатами наукових досліджень готуються 2 кандидатські дисертаційні роботи.
Результати НДР доповідались на міжнародних наукових і науково-технічних конференціях (м.м. Київ, Дніпро, Суми, Одеса, Миколаїв).
5 студентських наукових робіт зайняли призові місця на Всеукраїнському конкурсі наукових робіт.
Науково-дослідна робота кафедри технічної теплофізики пов’язана також з тематикою ініціативної держбюджетної теми «Вдосконалення методів розрахунку та дослідження енергетичних машин», що відповідає науково-технічній програмі Міністерства освіти і науки України (Номер держреєстрації 0116U004040), а також з госпрозрахунковими темами.
Найбільш суттєві розробки науковців кафедри.
- Розробка теорії струминної термокомпресії парових потоків і створення експериментально-дослідної установки струминного термокомпресорного модуля.
- Завершення ескізного проекту ресурсозберігаючої паротурбінної установки (міні-ТЕЦ) на підприємстві ВАТ "НПП "Оснастка", м. Краматорськ.
- Розробка наукових основ і розрахункових моделей понижуючого термотрансформатора зі струминним термокомпресорним модулем.
- Розробка методик розрахунку вихрових ежекторних ступенів вакуумних агрегатів на базі водо-кільцевих вакуум-насосів (за завданням у рамках гранту Президента України).
- Створення методів проектування високоефективних ступенів відцентрових компресорів.
- Створення моделі розрахунку осьових сил, діючих на робочі колеса відцентрового компресора на базі сучасного програмного комплексу.
- Започаткування нового напряму робіт у ВНДІкомпресормаш (концерн «НІКМАС») – створення осьових низьконапірних компресорів та ескізне проектування типорозмірного ряду компресорних установок для енергетики.
- Дослідження і створення вихрових компресорів ВХ2-2/1,2, ВХ2-2,5/1,15 для наддуву торцевих газодинамічних ущільнень і продувки магнітних підшипників відцентрових компресорів газоперекачувальних агрегатів.
- Розвиток наукових основ теорії і розрахунку вихрових і струминно-реактивних турбін, а також пневмодинамічних агрегатів на їх основі.
- Розробка методик розрахунку геометричних і термогазодинамічних параметрів і характеристик вихрових і струминно-реактивних турбін та пнемоагрегатів на їх основі.
- Участь у створенні турбодетандерного електрогенераторного агрегату потужністю 500 кВт на базі струменево-реактивної турбіни.
- Розробка прямоосного і вихрового ежекторів для дослідження двухфазниих течій.
- Створення дослідного зразка енергозберігаючого турбогенератора на базі вихрової розширювальної машини для утілізаціїї потенціїної енергіі газів і парів.
- Створення на кафедрі технічної теплофізики Сумського державного університету стенду для дослідження і демонстрації роботи турбомашин і агрегатів (зокрема, турбогенераторів) на їх основі різного конструктивного виконання потужністю до 15 кВт.
Робота професора кафедри Бондаренко Г. А. у складі колективу авторів «Підвищення ефективності розробки родовищ вуглеводнів на основі використання компресорного устаткування нового покоління», у травні 2017 р. удостоєна Державної преміїї України в галузі науки і техніки.
На кафедрі виконувалась науково-технічна розробка в галузі енергоефективності на замовлення МОН України (2017-2018 р.р.): «Розроблення енергозберігаючого турбогенератора для утилізації енергії стиснутих газів» (керівник Ванєєв С.М). Метою роботи було розроблення енергозберігаючого турбогенератора для утилізації енергії надлишкового тиску газів і парів та вироблення електроенергії для власних потреб газорозподільних станцій та/або зовнішніх мереж, а також на енерговузлах промислових підприємств. Був сконструйований дослідний зразок турбогенератора із суттєво збільшеним коефіцієнтом корисної дії вихрової турбіни, а також експериментальний стенд, на якому можна проводити дослідження турбогенераторів різного конструктивного виконання, демонструвати роботу турбогенератора потенційним замовникам розробленої продукції.
Проект презентували під час Міжнародного форуму «Innovation Market», Міжнародної науково-технічної конференції «Гідроаеромеханіка в інженерній практиці» та Всеукраїнської міжвузівської науково-технічної конференції «Сучасні технології в промисловому виробництві».